Anasayfa / Roman / Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz


"Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz’ın ağzından şöyle açıklıyor:

“...Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?”

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Alıntıları


Dünyada hiçbir deli, ben deliyim diyecek kadar deli değildir.Ismarlama elbise gibi, ısmarlama öykü, roman, dizi, oyun yazılmaz.Çölde susamışlara suyun kötüsü bile nasıl duru kaynaktan fışkıran yaşam suyu gibi gelirse, işte öyle.Bundan beteri olur mu?” deyince öbürü, “Olur,” demiş, “Seni asmaya götürüyorlar yine, senden önce birini kazığa oturtmuşlardı.” Beterin beteri vardır.Cami hocasının, namazdan sonra okuduğu Arapça duayı dinleyenler ağlarlardı. Babam da ağlardı. Babam ağlayınca kendimi tutamayıp ben de ağlardım. Hocanın Arapça dediğini anlamadan nasıl ağlıyorsak, bu da öyle işte.Diploman var mı, okul diploman?" dedi. "Yok, dedim, okula gidemedim." "Hmm, demek diploman yok... Öyleyse sana yüksek bir iş vereceğiz..." Dedi.Hatta vali bile olmak için, hatta elçi bile olmak için diploma gerekmez de, mahalle bekçisi olmaya kalksan diploma ister.Öyle bir yaratık, bir insan yavrusu ki yaşıyor desen yaşamıyor, yaşamıyor desen yaşıyor.Okula gideceksem yaşamıyorum, askere alacaklarsa yaşıyorum. Nüfus kağıdı istersem yaşamıyorum, vergi alacaklarsa yaşıyorum. İş ararsam yaşamıyorum, ceza keseceklerse yaşıyorum. Dava açarsam yaşamıyorum, tımarhaneye kapatacaklarsa yaşıyorum. Evleneceksem yaşamıyorum ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.Rahmetli babam, "Aman oğlum, bir şeyi bedava dediler mi aman alma sakın, oradan kaç... Bedeline almaktan çok daha pahalıya gelir!" Derdi.