Anasayfa / Şiir / Sevda Sözleri

Sevda Sözleri


Sevda Sözleri

İkinci Yeni şiir akımının güçlü temsilcilerinden Cemal Süreya’nın tüm şiirleri, Sevda Sözleri’nde okurları ile buluşuyor. Türk edebiyatının en sevilen ve çizgi ötesi örneklerinin bir araya geldiği kitap; şairin hayatı boyunca yayımladığı şiir kitaplarının yanı sıra çeşitli edebiyat dergilerinde çıkan ve mektuplarda yer alan 30’u aşkın şiirini de içeriyor.

Türk edebiyatının diğer güçlü şairlerinden Behçet Necatigil’in Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü adlı kaynak çalışmasında “…buluşları ve söyleyiş biçimiyle İkinci Yeni şiirinin karanlığını giderdi.” şeklinde bahsettiği Cemal Süreya, şiire yeni bir soluk getiren özgün üslubuyla geçmişten günümüze tüm kuşaklara ilham olmaya devam ediyor.

Süreya’nın Tüm Yaşamı, Sevda Sözleri ile Okurlarına Ulaşıyor

Süreya’nın tüm şiirlerinin derlendiği Sevda Sözleri’nde; şairin 1958 yılından itibaren yayımladığı bütün kitapları (ÜvercinkaGöçebeBeni Öp Sonra Doğur BeniUçurumda AçanSıcak NalGüz Bitiği ve Kalanlar) yer alıyor. İlk olarak 1990 yılında okurlarıyla buluşan Sevda Sözleri, sonraki yıllarda ise eski baskılarında yer almayan şiirlerle geniş bir kapsama ulaşıyor.

İkinci Yeni’nin Güneş Gören Yüzü: Cemal Süreya

1950’li yıllarda Türk edebiyatında yeni bir çığır açan İkinci Yeni şiir akımı, İkinci Dünya Savaşı’nın karanlık atmosferini ve bireyin kendi iç dünyasına yönelişini yansıtmasıyla karakterize edilir. Temsilcilerinin mitoloji, felsefe ve resim sanatındaki çağdaş akımlar gibi farklı dallarla yoğurduğu İkinci Yeni şiiri, imgeyi şiirin tahtına oturtur. Bu yönüyle kapalı ve karamsar bir atmosfere sahip olan akım, Cemal Süreya’yla ise takipçilerine farklı bir cepheden seslenir.

Sevda Sözleri

Sevda Sözleri Alıntıları


Bazen sadece yorgun oluyor insan. Ne küs, ne yalnız, ne de aşık...Şimdi sen kalkıp gidiyorsun. Git Gözlerin durur mu onlar da gidiyorlar. Gitsinler. Oysa ben senin gözlerinsiz edemem bilirsin.Seni bir kere öpsem ikinin hatırı kalıyordu İki kere öpeyim desem üçün boynu bükük.Şimdi bir güvercinin uçuşunu bölüşüyoruz Gökyüzünün o meşhur maviliğinde..Ah şimdi benim gözlerim Bir ağlamaktır tutturmuş gidiyor.Biliyorsun ben hangi şehirdeysem Yalnızlığın başkenti orası.Biliyorum sana giden yollar kapalı Üstelik sen de hiç bir zaman sevmedin beni.Adam hüzünlü Hüzünlü şarkılar gibi hüzünlü Kadın güzel Güzel anılar gibi güzel Çocuk Güzel anılar gibi hüzünlü Hüzünlü şarkılar gibi güzel.Sesinde ne var biliyor musun Söyleyemediğin sözcükler var Küçücük şeyler belki Ama günün bu saatinde Anıt gibi dururlar.Hiç bir şeyim yok akıp giden sokaktan başka Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.