Anasayfa / Roman / Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor


"Sait Faik Adalı Abasıyanık'ı tanımakla yeni bir ada keşfetmiş kadar sevinebilirsiniz, Adalı'nın adası bir dünyadan büyüktür, içinde her şey var. Gorki'nin Rus edebiyatına yaptığı hizmeti, Adalı Türk edebiyatına yapacak. Fakir fukaralar anafordan futbol maçına girer gibi Sait Faik'le beraber kitaplarımıza girdiler, yuria!
(...) Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir. Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi piyesi ve romanı en ummadığınız yerinden çıkaracaktır. Sait Faik Adalı'ya abayı yaktık vesselam."

Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor Alıntıları


En korktuğu şey küçük görülmekti. İnsanlardan her zaman kendini aşağı görmüştü. Hatta küçük görmüştü. Görmüştü ama başkası tarafından öyle görülmek onu çok üzerdi.Dünyada hiçbir şeyden, zalimlikten iğrendiğim kadar iğrenmedim. İnsanoğlunun en büyük savaşı zalimliğe karşı açılmalıdır.Sahiden iyi insanlar, kötüler hakkında laf söylemezlerdi.Kimse kimsenin aslını kafatası içinin meselesini anlamak için uğraşmıyordu.Oysa aradığım tek şey huzurdu. Sadece huzur. Günler geçiyor bense samimiyeti, doğallığı bulabileceğim yerde olmak istiyordum.Ne tuhaf oluyordu erkekler terk edildiklerini anlayınca.Ama kimse aslını, kafatası içinin meselesini anlamak için uğraşmıyordu.İki kişinin mesut olmasından ne çıkar? Şimdiye kadar ne çıktı? Dünya mı değişti?Değişmedi, hiçbir şey değişmedi. İsterdim ama olmadı. O Cemalliğine teslim oldu ben kaderime.Bir bilet aldım trene. Bilinmeyen uzak yerlere. Yeni bir şehirde, yeni bir isimle, yepyeni bir hayata başladım. Aramasın beni, merak etmesin diye, babama da mektup yazıp yolladım. Gazetelere Kayıp Aranıyor ilanı vermiş. Daha çok arar. Ben kendimi buldum. Şimdi çok mesudum.