Anasayfa / Felsefe / Devlet

Devlet


Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428/7-İÖ yaklaşık 348/7): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir.

Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973); Hasan Ali Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, HayyamX'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

M. Ali Cimcoz: Çevirmen, seslendirme sanatçısı ve Türkiye'nin ilk özel galerisi Maya'nın kurucu yönetici olan Adalet Cimcoz'un iş ve hayat ortağıdır. Sabahattin Eyüboğlu ile yaptıkları Devlet çevirisi ise, 1959'da Türk Dil Kurumu'nun ilk çeviri ödülüne değer bulunmuştur.
 

Devlet

Devlet Alıntıları


Kötülük gören insanlar daha adaletsiz olur.İyiler ne para ne de şöhret için yönetmeyi isterler.Tanrı iki sanatı, müzik ve jimnastiği, insanoğluna coşkunluk ilkesine ve bilgi sevgisine hizmet etmesi için vermiş.Hukuk, devletteki bir sınıfın özel mutluluğuyla ilgilenmez.Bir devlette zenginlik ve zenginler şereflendirildiğinde, erdemin ve iyiliğin şerefi azalır.Ekmek yeme isteği, iki açıdan da lüzumludur; hem faydalıdır hem de bu istek doyurulmazsa ölürüz.Sözün işten çok gerçeğe uygun düştüğü yerler yok mudur tabiatta?Elimden gelen de seni hoş görmek , yüreğine güç katmaktır.Şan şeref düşkünlerine gelelim : bir yerde baş olsunlar da ne olursa olsun , ister büyük ister küçük kendilerini üstün kişilere saydıramazlarsa düşkün, abuk sabuk kişilere saydırmakla yetinirler.Bir şey hem var hem yoksa tam varlıkla tam yokluğun ortasında yer alır. Ne bilginin ne bilgisizliğin konusu olabilir ancak bilgisizlikle bilginin arasındaki bir yetinin malıdır.