Anasayfa / Roman / Burun

Burun


Tek tipleşmeye ve bireyselliği yok etmeye çanak tutan toplum hepimizi birbirimize benzeyen insanlar olmaya zorluyor.

Toplumumuzda silik yakıştırması yapılan, para sıkıntısı çeken, işini kaybetmekten korkan, çevrelerindeki kişiler tarafından aşağılanan ya da görmezden gelinen insanların yaşadıkları trajedileri konu alan bir eser.

Hikayemiz insanlar tarafından küçümsenip alaya alınan alt sınıf bir katibin bir gün sabah uyandığında burnunun yerinde olmadığını görmesiyle başlar. Çalıştığı kurumdaki memurları ve çevresini düşündüğünde burnu olmadan ne kadar kötü görüneceğini düşünmekten kendini alıkoyamaz. Hemen başkomiserin yanına gider ve burnunun bulunması için ne gerekiyorsa yapılmasını ister. Başkomiserse oralı olmaz. Bu kez burnunun peşine kendi düşer. Bir de ne görsün? Burnu 5. dereceden memur olarak sokaklarda geziniyordur. Burnunu takip etmeye çalışır ama, burnu gözden kaybolur.

Kaybolan burun, insanın her alanına sirayet eden iktidarsızlığı ve ezilmişliği simgeleyen bir metafordur. Öykünün kahramanı burnunu kavuştuğunda her açıdan(!) kendine gelir.

Gogol yaratıcı zekasıyla kaleme aldığı "Burun" kadar çarpıcı olan bir öykü çok az yazılmıştır.

Burun

Burun Alıntıları


Gerçi ben fark ettim, siz neşeli bir insansınız ve toplumda espri yapmayı seviyorsunuz.Bu beyefendi, belli ki her konuya hükümeti dahil eden; bıraksan, eşiyle olan kavgaya bile iktidarı katan türdendi.İnsanları nasıl olur da böyle boş ve gerçekçi olmayan söylentilerle meşgul ederler?Hiç insanın burnu durup dururken kaybolur mu?İki parmağını ekmeğin içine soktu ve bir burun çıkardı dışarı!İnsanlar her ne kadar inkar etse de, dünyada böyle şeyler de oluyor. Nadiren tabi ki, fakat oluyorlar yine de!Burnum, kendi gerçek burnum. Muhtemelen benimle alay etmeye, dalga geçmeye çalışıyor.Sadece işini bilen bir kedi, tecrübesiz farenin kuyruğu etrafında dans etmesine müsaade eder.Paniğe kapıldı, su istedi, yüzünü yıkayıp, tekrar aynaya baktı. Evet burnu gerçekten de yok olmuştu!Tutun onu, yakalayın bıyıklarından, özenle kestiği, gurur duyduğu sakalından!