Anasayfa / Roman / Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri


Kibirli ve zengin aristokratın yanında çalışan bir memur, müdürünün güzeller güzeli kızını görür ve aşık olur. Bunu öğrenen müdürü kendisini azarlayıp aşağılar. Sürekli ezilen ve hayata tutunmaya çalışan bu memur bir de sevdiği kızın evleneceğini öğrendiğinde zaten ruh hali yerinde olmayan adam kafayı iyice bozar ve hayatına farklı bir yön verir.

Bu trajikomik öykü toplumdaki insanlar arası makam ve mevkiden ötürü oluşan sınıf farkının insanların karakter ve davranışlarına nasıl sirayet ettiğini konu alan bir eser.

Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri Alıntıları


Gözlerime güneş doluyor sandım yüzüne bakınca.Uzağa, çok uzağa, hiçbir şeyi göremeyeceğim, duyamayacağım insansız bir dünyaya götürsün beni!Ben zaten köpeklerin insanlardan çok daha zeki olduğundan şüpheleniyorum. Hatta konuşabildikleri, sırf inat olsun diye konuşmadıkları kanısındayım.Bence, düşüncelerini, duygularını ve izlenimlerini başkalarıyla paylaşmak, dünyanın en büyük mutluluklarından biridir.Bu insanlar tam bir hödük! Üstelik işlerini ihmal eder, dedikodu yapar ve aylak aylak gezerler.Ama bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir. Mutluluk, bir kez geldikten hemen sonra azalır. Biraz zaman geçince hemen bitmeye yüz tutar. En sonunda da tükenir ve biz her zamanki ruh halimize döneriz. Tıpkı suya atılan bir çakıl taşının yüzeyde oluşturduğu dalgalar ve sonra o dalgaların giderek kaybolması gibi.Eğer kendi varlığımı sevmezsem,yaşamaya nasıl devam ederim ki?Bütün kadınların içinde sürekli meraklarını karıştıran bir şeytan yaşıyor, derler.Dünya alabildiğine saçmalıklarla dolu.Duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmayanlar, zevksiz kişilerdir...